Nový informačný web pre Vás, nielen pre odbornú verejnosť.
Nové články nielen zo sveta medicíny dopĺňame priebežne.
beta verzia webu
Po prvých hektických týždňoch, začínajú deti spávať oveľa dlhšie a najmä v pravidelnejších intervaloch a vy si preto budete môcť čím ďalej tým lepšie organizovať svoj čas.
Deti sú radosť, ale tiež vyžadujú obrovské množstvo pozornosti. Nesnažte sa byť na všetko sama. Požiadajte o pomoc svojho partnera. Každý z vás by mal mať troška času pre seba, zatiaľ čo sa partner stará o dieťa. Pozrite sa na obľúbený televízny program, prečítajte si knihu, choďte na prechádzku, alebo si jednoducho pripravte relaxačný kúpeľ.
Tip: Ak ste iba jeden rodič, nebojte sa požiadať o pomoc priateľa alebo príbuzného. Trocha času mimo vášho každodenného kolotoča vám dobije baterky.
8/ Deti potrebujú konverzáciu
Vaša úloha je v procese rozvoja reči a komunikácie dieťaťa veľmi dôležitá. Keď hovoríte so svojím dieťaťom, stanú sa dve veci. Dieťa sa učí a puto medzi vami sa utužuje. A čím viac hovoríte, tým viac sa tieto veci dejú. Komunikujte s dieťatkom pri každej vašej činnosti, komentujte, že ho prebaľujete, čím ho kŕmite, spievajte mu pri zaspávaní, popisujte okolie pri prechádzkach, čítajte mu rozprávky, popisujte obrázky. Je to veľmi dôležité ako základ pre rozvoj reči a komunikácie.
Tip: Napodobňujte zvuky vášho dieťatka - "ba-ba" alebo "goo goo" - a počkajte na ďalšie zvuky vášho dieťatka a tiež ich opakujte. Pomáha to učeniu vášho dieťaťa konverzácii.
9/ Pocit viny je prirodzený
Pamätáte sa ešte? Keď ste po prvýkrát držali vaše dieťa - a ešte predtým – sľúbili ste, že budete prvotriednym rodičom. Ak si od rodičovských povinností potrebujete z času na čas troška oddýchnuť, netrápte sa, neznamená to, že nie ste dobrým rodičom.
Tip: Požiadajte o pomoc. Keď je vaše dieťa v bezpečí v postieľke, zavolajte napríklad kamarátke, kamarátovi. Ak si rodič nebude dobíjať baterky, investovať aj do seba, jeho únava a podráždenosť negatívne zasiahnu celú rodinu.
10/ Detská literatúra
Jéééj čo je to za krááásne farby, neskôr ... macko ( brum brum) ...ovečka (béé) ...koník (fŕŕŕ), potom prišiel príbeh o skromnej popoluške, či pyšnej princeznej a rozprávky bratov Grimmovcov....takto by sme mohli pokračovať veľmi dlho....
Ak si náhodou na tieto rozprávky nespomínate, vedzte, že s príchodom dieťatka sa Vám pamäť osvieži. Deti proste milujú čítanie. Tie najmenšie majú v obľube hlavne mäkučké „chutné - pískacie“ knižky, troška neskôr bohato ilustrované a postupom času môžete skúsiť čítať svojej ratolesti aj krátke rozprávky a príbehy. Dôležité je, aby ste ako rozprávač malého drobčeka vedeli zaujať svojím prejavom, pri ktorom je veľmi dôležitá intonácia a farba Vášho hlasu. Vďaka čítaniu sa rozvíja bezhraničná detská fantázia a aj slovná zásoba. S hlavnými hrdinami prežívajú rôzne fantastické príbehy, ktoré im umožňujú ocitnúť sa na chvíľku v zázračnom svete, kde ožívajú lesní škriatkovia, nádherné víly či princezné s krásnymi šatami. Čítanie rozprávok koniec koncov, či už veríte alebo nie, pomôže aj vám, veď kde inde ako v týchto príbehoch s určitosťou zvíťazí dobro nad zlom...
Tip: Tým najmenším spočiatku stačí počuť mamičkin alebo ockov hlas. Ak si myslíte, že Vám skoro nič nerozumejú, a tým pádom čítanie najmenším nemá význam, mýlite sa. Tým, že nás deti počúvajú, neustále sa učia, preto svoje dieťatko postupom času k tejto aktivite zapájajte aj tým, že mu budete ukazovať prstom na obrázky v knihe a ono samé bude pomenovávať jednotlivé ilustrácie (žabka...kvak kvak...)
11/ Budete robiť chyby
V jednom z predošlých dielov sme spomínali, ako si každý rodič po narodení dieťatka aspoň raz v mysli povie, že nebude robiť pri výchove dieťatka chyby. Svoju knižnicu doplní o knihy o rodičovstve, číta časopisy o zdravom vývoji a výžive dieťatka, radí sa so svojimi rodičmi, súrodencami alebo známymi.
Viete, možno práve v rozprávkach, existujú dokonalí rodičia. Život nám však prináša do cesty mnohé okamihy, ktoré vyžadujú momentálnu reakciu eventuálne upustenie od nekompromisne nastavených pravidiel.
Tip: Ak je vaše dieťa podľa „tabuliek“ už troška veľké na cumlík, avšak nedokáže Vám napríklad bez neho v noci zaspať, neznamená to, že ak mu ho dáte, zlyhali ste. Nepoužívajte však cumlík ako „leukoplast“ na detské ústa vždy, keď dieťa plače alebo je nervózne či nespokojné. Skúste ho radšej zabaviť, upútať jeho pozornosť nejakou hračkou či veselou pesničkou.
Ak si však nie ste istí, požiadajte o pomoc svojho detského lekára.
12 / Budete aj sudcom
Ako vaše dieťa rastie, tak sa vaše postavenie v jeho živote rozšíri aj o funkciu prostredníka – niekedy až sudcu, a to najmä tam, kde je v domácnosti detí viacej. Budete zrejme musieť riešiť aj spory medzi súrodencami. V prípade hádky, sa túto nesnažte za každú cenu ihneď ukončiť, pokiaľ sa vaši drobci hádajú „k veci“, učia sa tak riešiť spory sami, čo im pomôže v budúcnosti. Vy však buďte spravodliví a rázni. Ak je vinník sporu istý, vždy mu ozrejmite, že nekonal správne.
Taktiež sa pokúste, ak je to možné, nepríjemnú situáciu vyriešiť tak, aby deti na seba nezostali urazené, nahnevané.
Tip: Vytvorte si časový priestor, aby ste mohli tráviť čas s každým dieťaťom aj individuálne. Každé z nich tak môže mať pocit, že má vašu pozornosť.
13 / Získate kúpeľňového kamaráta
Bude to trvať nejaký čas, než začnete školiť vaše dieťa s používaním nočníka. Samotné učenie na nočník si však vyžaduje veľmi veľa trpezlivosti. Niektoré deti dokážu ovládať svoj mechúr skôr, iné neskôr, niektoré ovládajú skôr cikanie, iné kakanie. Kým sa tento návyk stane pravidelným, buď vy alebo váš manžel budete mať pravdepodobne publikum tam, kde ste ho doteraz nemali, teda tam kde aj „králi chodievajú pešo“. Je to tzv. materské modelovanie. A je to jeden zo spôsobov, ako naučiť vaše dieťa používať nočník.
Tip: Nenechajte sa ovplyvňovať príbuznými, kamarátkami alebo kolegami. To, že ich dieťa začalo chodiť na nočník skôr ako to vaše, nie je dôvod na hanbu alebo na to, aby ste sa snažili celú situáciu nasilu urýchliť. Doprajte vášmu dieťaťu toľko času, koľko potrebuje, skôr či neskôr sa to naučí.
14/ Láska k dieťaťu je iná, je neskutočne skutočná
Každá nastávajúca mamina, ktorej rastie pod srdiečkom nový život, sa iste teší na TEN moment, TEN, kedy svoje dieťatko prvýkrát uvidí zoči - voči, kedy sa ho bude môcť prvýkrát dotknúť, pohladiť ho, pobozkať, objať, kedy ho bude môcť prvý krát počuť.
Niektoré ženy naozaj pocítia silný príval materinskej lásky akonáhle sa prvýkrát dotknú svojho novonarodeného bábätka, niektoré to však takto necítia. To isté platí aj v prípade otca. Pre niektorých rodičov je teda tento pocit lásky okamžitý, pre niektorých rodičov môže nadobudnutie tohto pocitu chvíľku trvať.
Ale verte, že každý, kto má to šťastie byť rodičom sa skôr či neskôr pozrie na svoje dieťa a pocíti hĺbku emócií, dosiaľ nepoznaných, jednoducho krásne bezhraničných, neopísateľných ....
Tip: Vedeli ste, že budete milovať to dieťa a teraz ste o tom bezpodmienečne presvedčení. Užite si to a milujte ho celý svoj život.
Antoine Marie Roger de Saint-Exupéry raz povedal: ,,Pravá láska sa nikdy nerozdá. Čím viac dávaš, tým viac ti zostáva“.
15/ Robte inteligentné finančné rozhodnutia
Nikdy nie je príliš skoro začať sporiť na vysokú školu! Pravdou však je, že ešte dávno pred tým, existuje veľa výdavkov, veď len základná výbavička pre dieťatko vyjde v priemere na viac ako 1000 eur.
Celosvetový priemer na prvých 17 rokov života dieťaťa je podľa prepočtov okolo 225,000 dolárov a to je v ňom započítané iba jedlo, bývanie a ďalšie skutočne len „nevyhnutnosti“.
Tip: Začnite finančné plánovanie pre svoje dieťa čo najskôr, aby ste boli dobre pripravení na jeho budúcnosť.
16 / A na záver
Vo výchove dieťaťa je to občas horko-sladké. Každý míľnik je úspech a vy môžete byť hrdí, že sa tam vaše dieťa dostalo. Zároveň každý míľnik znamená, že vaše dieťa je samostatnejšie a potrebuje vás trochu menej. Keď je malé a vy nespíte celé noci, nemáte čas na nič, máte pocit, že to nikdy neskončí. Aj vy sa ale časom zmeníte a zistíte, že je to len ďalší deň a ono len zasa troška vyrástlo.
Tip: Užívajte si rodičovstvo, aj keď niektoré dni nebudú ružové, aj keď niekedy siahnete na dno vašich síl, vaše deti raz vyletia z hniezda a vám to všetko bude v konečnom dôsledku chýbať...
Žiadna psychologická „príručka" vám nemôže dát konkrétny návod pre výchovu vášho dieťaťa, ten musíte nájsť vy sami, máte doma osobnosť, na ktorú nemusia platiť všeobecne uznávané pravidlá výchovy vašej susedy. Snažte sa spoznávať slabé a silné stránky vášho dieťaťa, rozvíjajte jeho nadanie, pokúste sa odstrániť jeho slabé stránky a hlavne naučte vaše dieťa žiť život s radosťou, ukážte mu cestu k láske, spokojnosti, sebadôvere.
Môže byť uverejnený aj članok.