Čo je Alergia?

Alergia alebo hypersenzitivita (alergia 1. typu) je abnormálna reakcia na prirodzené bielkovinové zložky, ktoré sa vyskytujú v prostredí.
Ak je alergická osoba vystavená týmto látkam nazývaným alergény, imunitný systém organizmu začne s nimi bojovať.
 
Biele krvinky (B-lymfocity) produkujú protilátky (antidotum) proti alergénu. Protilátky obsadia povrch buniek alergénu. Takto je telo pripravené bojovať, ak by bolo v budúcnosti opäť vystavené účinku alergénu. Tento proces sa nazýva senzibilizácia. Po tejto zmene, alergická reakcia nastupuje vždy, keď je organizmus vystavený účinku alergénu.
 
Alergén je atakovaný protilátkami, ktoré sa usadia na povrchu bunky alergénu. Toto spojenie zapríčiňuje, že granula (malé zásoby v alergických bunkách) vypúšťa histamín, ktorý vyvolávva symptómy alergie.
V závislosti od intenzity pôsobenia alergénu a od miesta, kde v tele pôsobí, alergická reakcia sa prejaví vo forme sennej nádchy, astmy alebo koprivky.
 
Histamín spôsobuje rozšírenie ciev, pôsobí na sliznice (sliznicu nosa a dýchacích ciest), ktoré sa zduria, zvyšuje sa sekrécia hlienu, ktorý dráždi nosné žľazy a dýchacie cesty. Látky, ktoré sťahujú svalstvo dýchacích ciest sa uvoľňujú spolu s histamínom. Človeku sa začne ťažšie dýchať a môže to viesť až k astmatickému záchvatu.
 
Alergia je veľmi odlišná od intolerancie alebo senzitivity; v podstate neexistujú vedecky reprodukovateľné testy na potravinovú senzitivitu, hoci je možné nechať sa otestovať na neznášanlivosť na lepok (na rozdiel od alergie na lepok alebo celiakiu) pomocou krvných testov u všeobecného lekára.
 
Čo sú alergény?
 
Alergény sú mikroskopické proteínové substancie, ktoré u alergikov vyvolávajú tvorbu protilátok (antidot). Medzi najbežnejšie alergény patria:
  • peľ z rastlín, tráv, kvetov a stromov,
  • plesne a hubovité plesne,
  • prachové roztoče,
  • chlpy z mačiek a psov,
  • lieky.

 

Aké sú ďalšie látky, ktoré vyvolávajú záchvaty?
 
Alergickí ľudia majú veľmi citlivé sliznice, ktoré podráždi množstvo rôznych látok ako: fajčenie, znečistené ovzdušie, vône z pripravovaných jedál, parfémy alebo intenzívne arómy.
 
Deti, ktoré sú často vystavené pasívnemu fajčeniu, majú väčšie riziko vzniku a rozvoja alergie.
Vyskytuje sa hypersenzitivita často? Náchylnosť k hypersenzitivite je dedičná.
 
Ak jeden alebo obaja rodičia, prípadne blízky člen rodiny trpia hypersenzitivou, je dobré, ak sa rodičia poradia s lekárom o tom, ako znížiť riziko vzniku a rozvoja alergie u dieťaťa.
Ako môže lekár diagnostikovať hypersenzitivitu?
 
Často stačí povedať lekárovi o symptómoch, kedy, kde a aké sú. Potom sa môže urobiť vyšetrenie, ktoré zahŕňa kožné testy a niekoľko druhov krvných testov. Ak sa predpokladá astma, lekár dá urobiť aj testy ma dýchacie testy.
 
Liečba alergie
 
Alergie sú veľmi širokým pojmom a niektoré špecifické typy ako senná nádcha, bežná nádcha, ekzémy, alergie na domáce zvieratá alebo potravinové alergie a ich liečenie sú popísané v samostatných informačných letákoch.
 
Menšia časť alergií môže byť liečená liekmi, ktoré sú si môžete kúpiť v lekárni bez receptu, napríklad antihystaminiká, ako cetirizín (lieky Zirtek – názov lieku) alebo loratadín (Clarityn), ktoré znižujú alergickú reakciu.
 
Ďalšie lieky sú vymenované nižšie:
 
  • Nazálne lieky: cromoglicat sodný (napr Rynacrom), antihistaminyká, ako levokabastín (Livostin nosový sprej), dekongestíva (znižujú nadmerné prekrveni nosovej sliznice a kortikosteroidy ako beklometazón (napr Beconase nosový sprej) – samostatne alebo v kombinácii s inými liekmi.
  • Očné kvapky: cromoglicat (očné kvapky Opticrom), nedocromil sodium (napr očné kvapky Rapitil), antihistaminiká ako levokabastín (eg očné kvapky Livostin direct) – samostatne alebo v kombinácii s inými liekmi. Kortikosteroidy sa opužívajú len vo vážnych prípadoch.
  • Injekcie s obsahom alergénu, aby sa vytvorila tolerancia (hyposensitizácia) proti známym alergénom. Toto môže zabrániť imunitnému systému, aby si tvorilo nadmerné množstvo histamínu. Takáto liečba prebieha dlhodobo a pod prísnou kontrolou.
  • Zriedkakedy, a to len vo vážnych prípadoch, intramuskulárna injekcia dlhodobo pôsobiacich steroidov, ktoré účinkujú niekoľko týždňov až mesiacov a zmierňujú príznaky. Tieto injekcie ale so sebou prinášajú aj značné riziko vážnych vedľajších učinkov, a preto sa bežne nepoužívajú.

 

Na základe textu Dr. Kirsten Horder

Odporučte tento článok svojim známym

Články

Vaša reklama

Môže byť uverejnený aj članok.

© Copyright 2012 - 2013 - všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho písomného súhlasu - HealthCare